Brutal Assault 2015: reporty z různých webů

22. august 2015 at 17:15 | Cradle Of Filth Czech Republic |  ► COF in CZECHIA
Tak jak to na těchto stránkách bývá zvykem, i teď jsem se rozhodla přidat reporty z různých hudebních webzinů.
I když... většina názorů je zaujatých, ale na to jsou fanoušci COF už asi zvyklí...K večeru jsem přišel okouknout CRADLE OF FILTH, žánrově podobní Holanďanům. Ty se lepšího času i nějaké té tmy dočkali, každopádně CARACH ANGREN se mi líbili více. Hudebníci sice nehráli špatně, atmosféra také nějaká byla, ale postrádalo to větší grády a napětí. Možná mi i trochu vadilo všudypřítomné skřehotání Daniho Filtha, když oznamoval další písničku a najednou se ozval jen pořád stejný skřek, takže člověk netušil, co přijde za skladbu. Jeho zpěv mi přišel monotónní i v průběhu show. Setlist zvolili celkem chytře, tedy průřez celou jejich tvorbou. Zazněly třeba "A Dream of Wolves in the Snow", "Cruelty Brought Thee Orchids" nebo "Her Ghost in the Fog".
Stíhám tedy závěrečné tři songy od CRADLE OF FILTH. První k pozornosti dávám klávesačku, která otevírá pusu, ale nic není slyšet. Druhak nabuzené bicí Marthuse, které zabíjejí vše okolo. A musím se přiznat, i dost rozpačité reakce publika, na to, že hraje skoro domácí kapela. Ale abych jen nehanil. Chytil jsem tři klasické pecky ("Cruelty Brought..", "Her Ghost In The Fog" a "From Cradle To Enslave") na kterých se toho dá zkazit celkem dost. Ale COF šli za svým velice sveřepě, nevynechali jednou vyhrávku a Dani se tlačil do svých dávných poloh, co to šlo. Názory na celé vystoupení jsem zaznamenal spíše rozpačitě-pozitivní a dle své zkušenosti jim budu věřit.
V CRADLE OF FILTH se holt čerstvá krev opravdu nezapřela. Energická, našlapaná show, Dani ječel jak o život, škoda jen, že se to trochu zadřelo po novince Right Wing of the Garden Triptych. Před Nymphetamine měl Marthus technické problémy (kde jinde, než doma) a Ashok byl předáním mikrofonu od Daniho tak překvapen, že se nezmohl na víc než pozdravit publikum. Skvělá ale byla v úvodu zařazená Honey and Sulphur a celý závěr včetně Cruelty… a Her Ghost in the Fog s From Cradle… Vlastně ještě jeden kaz vystoupení mělo - nebyla slyšet vokalistka (vlevo vzadu od zvukaře).

V pauze jsem si skočil pro jídlo, během kterého mě nakonec přemohla zvědavost se vzpomínkami na mládí a šel jsem se na chvíli mrknout na CRADLE OF FILTH. Viděl jsem akorát druhou polovinu Her Ghost in the Fog s první půlkou From the Cradle to Enslave a pak zdrhal zpátky. No ehm, jako… Instrumentálně až na celkem utopené klávesy poměrně ok, věřím, že bych to vydržel sledovat delší dobu a bavilo mě to, jenže ty vokály… ach ty vokály… Dani v současnosti zvládá dvě polohy. Growl patnáctiletého chlapce a infantilní jekot, které náhodně střídal. Nechci rozhodně tvrdit, že je snadné vokály prezentovat živě stejně, jak jsou nahrané na albech, ale tohle působilo opravdu marně. Jo a ženský zpěv klávesačky pro jistotu nebyl slyšet vůbec. Co ale říkali kamarádi, setlist měli prý skvělý.

Pozn.: Opravdu jsem přemýšlela, jestli sem tento report mám dávat... Ale pojďme se zasmát nad něčím, co fakt nejde brát vážne :D Ono vůbec všechny reporty z tohoto webu jsou podivné :D

Poslední kapelou pro mne měli být ESOTERIC, bohužel se situace s kotníkem natolik prohloubila, že jsme zvládli již jen CRADLE OF FILTH. Šla jsem si tedy poprvé naživo poslechnout svůj pubertální kult a podívat se na to, jak se rozrůstá v sestavě zastoupení naší malé republiky. Photoshop tentokrát Danimu nemohl pomoci a za pomalovaný obličej se toho také mnoho neschovalo. Poprvé v životě jsem spatřila jeho pravou tvář. Dohromady s jeho pódiovým projevem na mě působil jako malý naštvaný buldoček, který štěká, protože mu utekla jeho fenka. To, že mu nejspíš něco zásadního chybí, dokázal několikrát průpovídkou o krásných českých ženách a věnoval jim dokonce i jednu skladbu. Škoda jen, že spousta návštěvníků byla ze zahraničí a tak ani toto gesto nepadlo na úrodnou půdu. Jak jsem se tak smála pod vousy a poslouchala příšerný vokál, zrodila se mi v hlavě myšlenka o výměně zpěváka. Instrumentálně totiž CoF nijak citelně netratí na líbivosti, zbytku se jde ovšem jen smát. (Niviat)

Rychle jsem po DEAD CONGREGATION přeběhl k hlavní stage, abych viděl alespoň dvě poslední skladby britsko-českých CRADLE OF FILTH. Alba vydaná do roku 2003 mám stále dost v oblibě a vzhledem k tomu, že setlist měl být postaven hodně právě na starších počinech, byl jsem alespoň na kousek zvědav. Stihl jsem hitovku "Her Ghost in the Fog" a "From the Cradle to Enslave"… a stačilo. Doufal jsem, že frontman Dani bude v trochu větší formě, než před pár lety na Metalfestu v Plzni, ale nestalo se. Zase to bylo jen příšerné pištění, kde že jsou ty časy silného a působivého vokálu tohoto maniaka. Stál jsem na místě, ze kterého jsem měl možnost pouze poslouchat a ne cokoliv vidět, takže jsem se až doslechu dozvěděl, že CRADLE OF FILTH nenechali pro Brutal svoji klávesačku/vokalistku Lindsay doma. Tu totiž zvukař naprosto zazdil.

CRADLE OF FILTH jsem prožil sedící v bordelu, protože jsem již nemohl chodit. To, co jsem slyšel, mě strašně bavilo, ale bohužel v jiném smyslu, než by se kapele líbilo. Je to prostě sranda. Skákající Dani s jeho exkluzivním vokálem by zkrátka vydal na pravidelnou show v TV. A Ashokův pozdrav publiku vyzněl dost zvláštně. Takhle přesně zní člověk, který je donucen říct něco do mikrofonu, ač sám nechce. Ale budu doufat v to, že se pletu. A tím má muka dosáhla nejvyššího levelu. Nohy jsem měl oteklé tak, že jsem nemohl téměř chodit a tak jsem se smutkem v srdci musel opustit areál a přijít o AT THE GATES a hlavně o ESOTERIC.

 

Be the first one to judge this article.

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Reklama