COF & Trutnoff Open Air 2014: Reakce

17. august 2014 at 16:05 | Cradle Of Filth Czech Republic |  ► COF in CZECHIA
Zabrouzdala jsem na netu a vyhrabala nějaké reakce na trutnovský koncert Cradle of Filth. Zpočátku jsem nic moc neočekávala vzhledem k tomu, jakým je Trutnoff festivalem a jaké složení lidí tam převážně jezdí.
Ale velmi mě nadchl pokoncertní status kytaristy Richarda Shaw na jeho facebookových stránkách. Dovolím si jej zde uvést: That show was so much fun! One of my favourites with Cradle of Filth. Can't wait to share the photos from the stage while we played. Amazing setting and a fantastic crowd! Coventry... can you top that? We are buzzing for tomorrow's show now.
Avšak po přečtení reakcí novinářů mi připadá, že pod horama vznikl nějaký časoprostorový zásek a COF tam hráli dvakrát. :D Novináři byli nejspíš na jiném koncertě, než kapela s fanouškama. Nemůžu to však soudit z vlastní zkušenosti, ani s fanoušky, kteří tam byli jsem ještě nemluvila. Uvidíme, co bude následovat dál. Další reakce budu doplňovat!
Na většině serverech je uvedeno, že show byla zklamáním, ale za to asi i svým způsobem může prezentace kapely pořadateli, kdy by vlastně každý člověk neznalý metalu a hudby COF očekával, že přijede kapela, která je jednou z nejděsivějších na světě. Že to bude nejbrutálnější black metal a všude po stagi budou obrácené kříže, prasečí hlavy a nějaká ta krev. No a ono jaksi ne. Kámen úrazu také byl v tom, že Trutnoff je festivalem takovým jakým je. A nejenom, že to není akce metalová, ale i značně komerční. Jen si vemte zbytek umělců, kteří na festivale vystupovali a potom je nejspíš logické, že COF takové lidi nenadchnou, mnozí nad nima mávnou rukou, ostatní to nepochopí nebo tu hudbu necítí. Takže je následující reakce potřeba brát s rezervou :)


1. fullmoonzine.cz
Jednou z hlavních zahraničních hvězd letošního sedmadvacatého ročníku byli britští Cradle of Filth. Zklamání. I ti, co se blackmetalu vyhýbají obloukem se trochu masochisticky přišli na "strašidla" podívat, Dani Filth se svou partou ale moc neděsil. Gothic líčení, cvočky a kůže, ječivé Filthovo kvílení v každém druhém taktu začalo po chvíli vadit, nejlepší z kapely byl bezesporu český bubeník Martin Škaroupka, šlapající jak zběsilé švýcarské hodinky.

2. idnes.cz
Ne že by nepřilákali pod pódium dost diváků, ti ale spíš koukali, co se na pódiu děje, reagovali pouze rozpačitě a možná byli zklamaní i z toho, že slibované hlučnédivadlo"maskovaných banditů metalu" je vlastně o dost krotší než na fotkách. A samozřejmě hudba - ta sama se slibovanou extrémností nemá nic společného, kapela nabízí vlastně jen o trochu hlučnější a kytarově zkreslenější bigbít. Pravda, s "originálním" - a dost protivným - vokálem.
Kdyby (či pokud) se členové Cradle of Filth před a po nalíčení ochomýtali kolem hlavního pódia,muselajim jít hlava kolem z toho, jak odlišného, čti vřelého a nadšeného, přijetí se dočkaly některé české kapely. Zejména Mňága a Žďorp, pravidelný host festivalu, která amfiteátr jako první toho dne zaplnila snad do posledního místečka, ale i Ondřej Havelka s retroswingovým orchestrem Melody Makers a hluboko v noci samozřejmě další zdomácnělí Monkey Business.


3. tyden.cz
Asi největším pátečním zklamáním byli blackmetaloví Cradle of Filth. Zatímco v zákulisí se mnozí se strašidelně nalíčenými muzikanti rádi vyfotili - a nutno dodat, že členové kapely se tomu ani v nejmenším nebránili a řadě návštěvníků ochotně vyhověli -, na pódiu jako by jim chyběla energie. Skvělý bubeník sice vše hnal kupředu, ale celkové vyznění bylo nemastné, neslané. Ani příliš tvrdé, ani příliš divoké, už vůbec ne strašidelně temné. Odrazilo se to i na rozpačité reakci publika, kde se až na dvě tři hrozící řady pod pódiem zvědavost postupně měnila ve znuděné pohledy. A frontmanovo až příliš časté vřískání vysokou fistulí mnohé i donutilo odejít.

A přecházíme k něčemu pozitivnějšímu :D

4. trutnovinky.cz
Jediným zahraničním hostem pátečního večera na hlavní scéně byla řádně temně vyparáděná britská kapela Cradle of Filth čili Kolébka špíny.
Muzikanti s nalíčenými obličeji předvedli to, co od nich jejich příznivci očekávali: rychlost, tvrdost a démoničnost. "Já se těším hlavně na německé Kreator, ale tohle byl taky pořádnej nářez," tvářil se spokojeně Luboš Moravčík z Liberce a pozvedl půl litr na zdar tvrdé muziky.

5. novinky.cz
Čarovali také britští Cradle Of Filth, byť jejich seance byla spíše vzýváním temných a odvrácených stran duše. Zpěvák Dani Filth chvílemi vydával hluboké hrdelní zvuky a posléze přecházel téměř do fistule. Dociloval tak zvláštního vokálního napětí, které do celkového zvuku kapely vnášelo tajemné fluidum.

6. ireport.cz

Tvrdá muzika do Trutnova patří, zároveň platí, že ne všechny kapely se setkají se stoprocentním pochopením publika, které je stejně pestré, jako dramaturgie festivalu. Byl to i případ blackmetalistů Cradle Of Filth. Ti neměli problém strhnout oddané kotelníky, opodál stojící už takové nadšení neprojevovali. Však zpěvák Dani Filth pobízel k větší aktivitě "hipíky tam vzadu". Jeho ječák sice není pro každého, aby však část publika seděla, to jistě často nezažije. V sestavě britských Cradle Of Filth se představili i dva Češi - bubeník Martin Marthus Škaroupka a kytarista Marek Ashok Šmerda. Zazněly např. skladby Beneath The Howling Stars, For Your Vulgar Delectation, Cruelty Brought Thee Orchids nebo Her Ghost In The Fog.

 

Be the first one to judge this article.

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Reklama